Toamnă aurie în Bucureşti...                                                                                                           (foto)

 

     Sâmbătă, 26 octombrie 2013, elevii Colegiului Naţional „Nichita Stănescu”, Ploieşti au avut deosebita plăcere vadă, la  Teatrul Nottara, Bucureşti, piesa „Mult zgomot pentru nimic”, una dintre primele comedii ale lui William Shakespeare. Au fost cuceriţi de jocul actorilor, de poveste, de personaje... După cum apreciază Diana Lupescu, care semnează regia piesei, „oamenii iubesc, urăsc fără motiv, trădează, urzesc intrigi, leagă prietenii, totul într-o notă tonică, plină de prospeţime şi de neprevăzut. Oricum, împletitura dramaturgică are un fir poliţist, un fir tragic, un fir comic-popular, un fir comic-romantic, dar şi un fir al limbajului inteligent şi strălucitor, cu noduri făcute din calambururi şi jocuri de cuvinte, apărând o lucrătură densă, de viaţă palpitantă”.

     Ziua nu ar fi fost completă fără o vizită la Muzeul Satului, care era în plină sărbătoare: Târgul de Sf. Dumitru! Astfel adolescenţii ploieşteni au avut ocazia fie în legătură directă cu tradiţiile şi obiceiurile româneşti!

     Seara, făcând bilanţul, am avut bucuria constatăm că activitatea a fost apreciată la superlativ... şielevii ar fi dorit ca ziua nu se mai termine...

     Au fost prezenţi elevi de la clasele a VIII-a, a IX-a S1, a IX-a I3, a X-a C, a X-a I1, a X-a F, a XI-a C, a XI-a F, a XI-a S1 însoţiţi de profesorii: Soare Roxana, Constantin Mihaela, Rusu Cristina, Pătran Andreea, Badea Emilia, Boca Iuliana, Toader Gabriela, Vasile Ştefania şi Ionescu Adina.

          Prof. Iuliana Boca