• Profesorii Colegiului Naţional „Nichita Stănescu” Ploieşti au plecat de la premise că şi în vacanţă se pot desfăşura activităţi educative, iar excursia permite o abordare interdisciplinară, făcând apel la mai multe discipline: limba română, geografie, istorie, educaţie ecologică, educaţie plastică, educaţie muzicală, educaţie religioasă.
  • Prin activităţile extracurriculare vizate, profesorii şi-au propus să contribuie la dezvoltarea unor atitudini democratice la elevi, stimulând spiritual de întrajutorare şi solidaritate de grup, spiritual critic, capacitatea de argumentare, de a acţiona şi rezolva probleme în mod responsabil.
  • Echipa de cadre didactice a intenţionat ca, prin această activitate, să redea copiilor, adolescenţilor, pofta de a călători, de a face drumeţii şi de a descoperi împreună locuri superbe, într-una din zonele încărcate cu istorie şi frumuseţe ale Transilvaniei.


Articolul complet aici.