PostHeaderIcon Colegiul National Nichita Stanescu

Intrucat miercuri, 12 iunie, sunt programate competentele de bacalaureat la limba engleza, sedinta de pregatire pentru clasa a IV-a se suspenda.

EXAMEN DE BACALAUREAT - EVALUARE COMPETENTE

3 - 4 iunie 2019 - proba A (Evaluarea competentelor lingvistice de

comunicare orala in limba romana)

7,10,11 iunie 2019 - proba D (Evaluarea competentelor digitale)

12-13 iunie 2019 - proba C (Evaluarea competentelor lingvistice

intr-o limba de circulatie internationala)

PROBA C

EVALUAREA COMPETENŢELOR LINGVISTICE ÎNTR-O LIMBĂ DE CIRCULAŢIE INTERNAŢIONALĂ

MIERCURI, 12.06.2019

PENTRU PROBELE DE AUDIȚIE ȘI SCRIS TOȚI CANDIDAȚII VOR FI PREZENȚI intre orele 11.00 - 11.30

ORA 1200– PROBA DE ÎNŢELEGERE A UNUI TEXT AUDIAT, CU DURATA DE 20 DE MINUTE.

ORA 1300– PROBA SCRISĂ, CU DURATA DE 120 DE MINUTE.

ACCESUL IN SALA DE EXAMEN SE FACE NUMAI PE BAZA CARȚII DE IDENTITATE

JOI 13.06.2019

ÎNCEPÂND CU ORA 900- PROBA ORALĂ

PENTRU PROBELE ORALE, CANDIDAŢII SUNT RUGAŢI SĂ SE PREZINTE CU APROXIMATIV O ORĂ ÎNAINTE DE ORA LA CARE SUNT PLANIFICAŢI (conform listelor)   - detalii aici

A N U N Ț

ADMITERE ÎN CLASA A V-A 2019

LA PROBELE DE TESTARE LA MATEMATICĂ ȘI LA LIMBA ENGLEZĂ ELEVII SE VOR PREZENTA CU COPIE DE PE CERTIFICATUL DE NAȘTERE ȘI CARNETUL DE NOTE CU POZĂ ȘI VIZAT.

Informatii utile- detalii aici

GRAFIC -  ORE DE PREGATIRE - Mai-Iunie 2019

Pregatirea la LIMBA ENGLEZA a elevilor de clasa a IV-a se va desfasura dupa urmatorul program:

• orele 16.30-17.15 (elevii cu numele de familie de la A la I, inclusiv)
  • orele 17.30-18.15 ( elevii cu numele de familie de la J la Z)

Pregatirea la MATEMATICA  a elevilor de clasa a IV-a se va desfasura dupa urmatorul program:

• orele 16.30-17.20 (elevii cu numele de familie de la A la I, inclusiv)
  • orele 17.30-18.20 ( elevii cu numele de familie de la J la Z)

Produsul proiectului Erasmus+ The Art of Economics the  Economy of Arts a luat premiul III la etapa judeteana a concursului Made for Europe si s a calificat la etapa nationala a acestui concurs care va avea loc in perioada 18-19 aprilie 2019, la Cluj.

Elev reprezentant: Mazilu Stefania, clasa a VII-a M

Cartea este o colecție de piese de teatru și subiecte pentru concursuri pe teme economice- cu răspunsurile aferente- realizate de profesorii și elevii români, poloni, italieni, turci și letoni, pe parcursul celor doi ani de desfășurare a proiectului.
Primul capitol conține schetch-uri compuse de elevi și profesori pe teme legate de artă și economie. Piesele de teatru sunt comedii în limba engleză pe care elevii le-au regizat și pentru care au făcut costume și decoruri, punându-le în scenă.
Al doilea capitol este o colecție de subiecte de concurs pe temele proiectului, arta și economia. Subiectele sunt compuse sau adaptate de profesorii din cele cinci țări participante, să se potrivească pentru două nivele de vârstă, juniori (12-14 ani) și seniori (15-19 ani). Pentru fiecare subiect am inclus și răspunsurile corespunzătoare, pentru a facilita utilizarea lor de toți cei interesați.

Cartea format digital - detalii aici

Prof. Rusu Cristina