An scolar 2017 - 2018 - raport parteneriate/protocol de colaborare

An scolar 2015 - 2016 - raport parteneriate/protocol de colaborare

An scolar 2014 - 2015 - raport parteneriate/protocol de colaborare

An scolar 2013 - 2014 - raport parteneriate/protocol de colaborare

• Proiect european "Energ@TIC"

Proiect european "Energ@TIC - Laborator virtual pentru educare în spiritul energiei durabile", derulat în cadrul Programului LLLP, initiat de INFOREF Belgia . Perioada de eligibilitate: 01.01.2008-31.12.2009; Liceul "Nichita Stanescu" este partener alaturi de institutii din Belgia, Franta, Polonia, Turcia, Italia;

INFOREF Belgia

• Proiect european "Signes@Sens"

Proiect european "Signes@Sens - o cautare activa a sensurilor", derulat în cadrul Programului LLLP, initiat de INFOREF Belgia Perioada de eligibilitate: 01.12.200730.11.2009; Liceul "Nichita Stanescu" este partener alaturi de institutii din Belgia, Franta, Polonia, Turcia, Portugalia

• LINCS

In perioada 18 iunie - 12 decembrie 2007, Liceul Teoretic ,,Nichita Stanescu’’ este implicat in desfasurarea Proiectului LINCS...

• “Cite des Sciences et de l`Industrie" Paris

Continuand traditia, Liceul Teoretic "Nichita Stanescu" din Ploiesti a organizat in anul scolar 2006-2007 cea de-a treia clasa Villette Internationala...
Clasele Stiintifice Villette Internationale reprezinta un proiect pedagogic, derulat pe perioada unui an scolar, focalizat pe stagiul de 4 zile in Cité- Cetatea Stiintelor si Industriei, Paris.
Programul Clasei Villette se sprijina pe elemente muzeologice si permite exploatarea resurselor din Cité, in vederea formarii tinerilor prin experimentarea de noi situatii de invatare, in afara scolii.
Participare (2004, 2005) incununata cu succes: la première classe roumanie qui a été parfaitement organisé par le enseignantes de Ploiesti .

• Clim@tic

Un proiect de cooperare intre educatie si cercetare stiintifica...

• Rue des sciences

Liceele participante au ales strazi cu nume de oameni de stiinta din orasul lor. Elevii din aceste licee au lucrat la realizarea unor afise care prezinta omul de stiinta si realizarile sale in limba franceza...

• Zilele Colegiului "Nichita Stanescu"

Incepand cu anul scolar 1998-1999 liceul nostru organizeaza, la sfarsitul lunii martie, in vederea sarbatoririi poetului, patron spiritual, Zilele Colegiului "Nichita Stanescu".
In cadrul Festivalului International Nichita Stanescu se desfasoara concursul radio-difuzat Cine stie castiga, organizat de Primaria orasului Ploiesti, Societatea Romana de Radiofuziune, postul Radio Cultural si Casa de Cultura a municipiului Ploiesti. Din anul 2004 concursul este organizat in cadrul liceului.

Pentru articolul complet click aici.

• Globe Théatre

Globe Théatre este un proiect ce dureaza din 1994 si presupune pregatirea unor piese de teatru in limba franceza, prezentate in fiecare an in cadrul Festivalului de Teatru Globe Théatre ce se desfasoara la Rouen, in Franta

• Festivalul Shakespeare

Festivalul Shakespeare favorizeaza schimbul de experienta intre scolile generale si liceu vizand starnirea interesului elevilor pentru cunoasterea operei lui Shakespeare. In 2005 a fost prezentat un fragment din piesa Imblanzirea scorpiei. In 2006 – Jesters’ summit cu un scenariu adaptat dupa opera lui Shakespeare de catre prof. Andreea Sersea si prof. Cristina Rusu.

• Carrefour Francophone d’Information et Education Scientifique

Participare la manifestarile Carrefour Francophone d’Information et Education Scientifique - 25 septembrie - 30 septembrie Bucuresti

• Proiectul "Prieteni fara frontiere"

Proiectul “Prieteni fara frontiere”, demarat de Colegiul National “Nichita Stanescu” în mai 2008 în parteneriat cu Gimnaziul nr. 2 Pinczow, Polonia, a reunit grupuri de elevi din cele doua tari, care au desfasurat actiuni comune atât în Polonia, cât si în România, cu ocazia întoarcerii vizitei elevilor români de catre elevii polonezi în octombrie 2009. Tinerii au explorat împreuna locuri pitoresti, au organizat spectacole si concursuri pe teme de cultura generala, au vizitat muzee, au învatat cuvinte si expresii din limba oaspetilor, au cântat si au dansat împreuna, ca membri ai unei mari familii: Europa.
Galerie foto - click.