Oferta educationala 2021-2022 - link

Ultimele medii de admitere - link

Colegiul Național „Nichita Stănescu” este o unitate școlară modernă, caracterizată prin dinamism, capacitate de adaptare și integrare, prin deschidere față de noi; este un liceu în plină afirmare, care prin prestigiul profesorilor și al generațiilor de elevi și-a câștigat un loc de frunte în școala prahoveană.

Liceul nostru a luat ființă la 1 septembrie 1958 în clădirea din stradaTeatrului nr.10 (azi sediul Muzeului Județean de Istorie), sub numele de „Școala Medie Mixtă nr.6 - CI Parhon”. În actuala locație din strada Nalbei nr.3, liceul funcționează din 1970, iar din 1 septembrie 2009 a primit numele de Colegiul Național „NICHITA STĂNESCU” Ploiești. Poetul „necuvintelor”, cel pentru care școala însemna „frumusețea unui copac sădit de altul în mine”, a devenit astfel patronul spiritual al liceului.

Începând cu 1999, liceul nostru organizează, la sfârşitul lunii martie, în vederea sărbătoririi poetului, “Zilele Liceului Nichita Stănescu”, acţiune ce a devenit tradiţională şi se înscrie în Festivalul Internaţional de Poezie Nichita Stănescu.

Colegiul Naţional ,,Nichita Stănescu’’ Ploieşti are un corp profesoral de elită, care răspunde nevoilor elevilor. Elevii colegiului, îndrumaţi de profesori, au obținut premii la etapele judetene, interjudetene, nationale si internationale ale olimpiadelor și concursurilor școlare.

Colegiul Național "Nichita Stănescu” Ploiești este Centrul de Excelență  pentru proiecte educationale naționale și internaţionale.

În cadrul Colegiului Naţional ,,Nichita Stănescu’’ Ploieşti există Asociaţia elevilor ATEENS și Asociația părinților, care sprijină desfăşurarea de activităţi şcolare şi extraşcolare, activităţi de voluntariat. De asemene, oferta educațională este adaptată cerințelor de pe piața muncii, prin cursuri opționale cum ar fi: Chimie medicală, PET practice, Educație financiară, Ora de cod, Administrarea rețelelor de calculatoare, Java fundamentals ...

Colegiul nostru  este:

· Centru de EXCELENŢĂ pentru scrierea proiectelor internaționale;

· Centru de testare ECDL;

· Academie CISCO;

· Academie ORACLE;

· Centru DELF /DALF;

· Centru de testare CAMBRIDGE;

· Centru de excelența: limba engleză, chimie, biologie;

· Începând din anul 2021 suntem Școală partener Microsoft, Școală eTwinning și Școală Pilot Media.

Colegiul nostru s-a făcut remarcat în ultimii ani școlari prin mai multe activități la nivel local, județean/ interjudețean/ național/ internațional:

·  Partener GOOGLE - în cadrul proiectului educaționalYOUNG DIGITAL LEADERS

·  Proiecte eTwinninghttp://colegiul-nichita.ro/etwinning

· Proiecte Erasmus+http://colegiul-nichita.ro/erasmus-

· ”The Holocaust” and human rights

· Proiecte– Concurs BeSmart, Green Tech Film Festival, Play Energy- Enel România

· Edmundo - A World of Education, Grup Educativa;

· Proiectul „Competențe științifice și abilități practice pentru o carieră de succes”, Universitatea Politehnica din București;

· Workshop –”Informatica, o carieră de succes”,  Universitatea Petrol - Gaze Ploiești;

· Concursul Național de Fizică PHI;

· Concurs Național Chimia verde - Chimia Durabilă;

· Concursului Național de Inovație Tehnică și IT ,,DaVinci” - Proiect ,,RoDuoEnergy”;

· Proiect QVORUM- „Inițiativă pentru comunitatea mea”, Institutul pentru Democrație Participativă Euro Qvorum;

· Programul de Prevenție a Diabetului Zaharat de Tip 2 și a Bolilor Civilizației ”înCERC”, implementat de Asociația Medicover;

· CAMPANIA “Doneaza sânge, salvează o viață”,  Centrul de Transfuzii Ploiești;

· Festivalul Internaţional de Poezie Nichita         Stănescu – Zilele Liceului - Concurs Național ”Lecții cu Nichita” - Martie;

· Proiectul „Nichita citeşte”, care  are ca obiectiv încurajarea lecturii şi promovarea valorilor culturale locale şi naţionale;

· Proiect ”Suntem generația în mișcare” - Fundația Prais, București

· Proiect ”Tinerețe fără droguri” în parteneriat cu Centrul de Prevenire , Evaluare și Consiliere      Antidrog Ploiești

· Proiecte educaționale: ”Aproape de Nichita” (Casa de Cultură ”I.L. Caragiale” ), ”Educație juridică în școli”, ”Luarea deciziilor”, ”Școala reciclării”, ”Educație pentru sănătate”, ”Educație rutieră-educație pentru viață”

· Participare Concursul ”The Best” – concurs de cultură generală

· Lansare de carte la Biblioteca ”Nicolae Iorga”, vizionare piese de teatru în Ploiești/București;

· Vizite educaționale în parteneriat cu Școala de Valori

· Campaniu umanitară -Un zâmbet pentru o lacrimă! Serbarea de Halloween, deCrăciun;

· Echipa de Teatru «Noi», Echipa de majorete, Echipa de atletism; Campionate de fotbal, baschet, handbal;

· Revista NOI - Revista ce te caracterizează !;

· Baluri: ale Bobocilor - Octombrie / Noiembrie, de Crăciun - Decembrie, Absolvenților - Mai;

· Participă la activitățile organizate de CJE (Consiliul Județenilor Elevilor)

... și lista poate continua.